Kuo mažesnė turima erdvė, tuo aktualesnė apsauga nuo nepageidaujamų žvilgsnių. Šiandien namai statomi vis tankiau, dėl to mažėja sodų plotai ir kitos erdvės atsiduria vis arčiau viena kitos. Taigi jau seniai prarastas klasikinis santykis tarp nedidelės gyvenamosios erdvės name ir gerokai didesnės ervės lauke.
O tai reiškia, kad vis dažniau sodas tampa gyvenamuoju plotu lauke, kitaip sakant kambariu gryname ore. Visi tokie sodai – kambariai turi vieną bendrą bruožą, erdvė lauke, kaip ir erdvė viduje turi būti atskirta nuo kaimynų ir nuo likusio miesto gyvenimo. Tik taip galima gerai jaustis asmeninėje erdvėje.
Kiek sode būtina apsisaugoti nuo nepageidaujamų žvilgsnių, priklauso nuo asmeninio sodo savininko poreikio. Ta pati erdvė vienims gali atrodyti per mažai imtymi ir uždara, o kitiems kaip tik, gali pasirodyti per uždara ir per daug slegianti. Žinoma, saugantis nuo žvilgsnių reikia nepamiršti, kad didelių išmatavimų apsauga pakeis šviesos santykį sode. Tad į tai reikia atsižvelgti ir vėliau renkantis sodui augalus.
Apsaugos nuo žvilgsnių stilius priklausys nuo pasirinktų medžiagų ir formos. Žinoma, visą stilių reikėtų derinti su gyvenamuoju namu ir su jau sode esamomis medžiagomis.
Apsauga nuo žvilgsnių mažame sode yra geros savijautos garantija. Tik tie, kurie žino, kad tarp savo žalių sienų yra saugūs nuo aplinkos, ten mielai ir netrikdomai leis savo laiką. Aikšu, apsauga nebūtinai turi atrodyti kaip užtvara ar kalėjimo siena. Tai kas būtina gali atrodyti ir dekoratyviai. Neįdomią apsaugą nuo žvilgsnių nesunkiai galima paversti išraiškingu elementu, kuris pagyvins sodo erdvę ir bus traukos centru. Taip sienos tikrąją funkciją – „apsaugoti“ tiesiog pamiršite.
Metalas
Nors metalas populiari ir tvoroms tinkanti medžiaga, tačiau ši medžiaga retai naudojama kaip apsauga nuo žvilgsnių. Nors lankščią ir tvirtą medžiagą galima labai įvairiai panaudoti. Jai pliusų prideda ir tai, kad jos priežiūra labai nesudėtinga, o metaliniai tvoros elementai gali tapti tikrais meno kūriniais. Net ir suplanavus metalinę apsaugą nuo žvilgsnių reikia labai gerai pasirinkti medžiagas. Kartais jau pačiame pastate ya metalinių detalių, pavyzdžiui, lietvamzdžiai, tai gi gali puikiai derėti prie metalinės apsaugos nuo žvilgsnių.
Medis
Medis kaip natūrali medžiaga turi daug privalumų. Ją nesudėtinga naudoti ir ji yra ilgaamžė. Jei naudojate medį puikiai galima naudoti kelis skirtingus stilius, kurie persipins tarpusavyje ir taip pagyvins visą erdvę. Skirtingi elementai naudojami ir klasikiniuose, ir moderniuose, ir net gi kaimiškuose stiliuose. Medieną galima dažyti įvairiausiais būdais. Dažniausiai soduose mediena dažoma bespalviu laku arba inpregnantu, tačiau reikia nebijoti ir ryškių spalvų, taip elementas gali tapti linksma ir spalvinga sodo dekoracija, be to, prie ryškiai nudažytos medinės užtvaros lengva pritvirtinti aplikacijas – vazonėlius ar dėžutes augalams ir taip apsauga nuo žvilgsnių taps dar jaukesnė ir žaismingesnė.
Vijokliai
Dažniausiai skiriamos dvi vijoklinių augalų grupės: tie, kurie orinėmis šaknimis arba ūseliais patys savarankiškai lipa aukštyn, ir tie, kuriems reikia stabilios ir tvirtos atramos, kad galėtų kabintis ir kopti aukštyn. Tokios atramos turi būti gana tvirtos ir gerai įkastos į žemę, nes augalo svoris dažniausiai būna ne mažas. Žinoma ir medžiaga tokiai atramai turi būti parinkta kuo patvaresnė ir ilgaamžiškesnė, kadangi augalui suvešėjus prieiti prie atramos bus tikrai sunku. Vijokliais apsodinti apsauginiai elementai yra naudojami nuo seno ir jie net gi turi gilias tradicijas. Naudojant besivejenčius ir besisukančius augalus įmanoma sudaryti papildomas vegetacijos sritis ir žiedų plokštumas. Tinkamo augalo parinkimas priklauso nuo gyvenamosios vietos ir žinoma asmeninio skonio. Reikia nepamiršti ir tai, kad koks gražusir tankus bus vijoklis priklauso tik nuo priežiūros. Regulairiai ir pagal rūšies reikalavimus pakarpant ir tinkamai patręšiant augalą atn stačios atramos, turėsite vešlų ir vientisą augalą. Jeigu tokios priežiūros nebus, augalas greitai bus ne be toks gražus, o vešlus iš spalvingas bus tik viršuje.
Gyvatvorės
Gyvatvorės yra labai natūrali apsauga nuo nepageidajamų žvilgsnių. Tam galima pasiringti iš gan nemažos gyvatvorėms tinkamų augalų pasiūlos. Ar ji bus visžalė, kaip tujos, kuksmedžiai ir t.t., tiesi ar išlenkta viskas priklauso tik nuo Jūsų asmeninio skonio ir pasirinkimo. Gyvatvorėms karpyti ir formuoti yra daugybė būdų. Gyvatvores galima derinti su žydinčiais krūmais, daugiamečiais augalais ar net gi žolynais, taip jos sudarys žaismingas ir puikiai atrodančias užtvaras nuo žvilgsnių. Tinkamai panaudojus aukštakamienius augalus, viršuje sudarančius tankias lajas, pasislėpsite net ir nuo aukštesnių kaimynų pastatų.
Visžaliai – ilgalaikė apsauga nuo žvilgsnių bus iš visžalių augalų. Dvylika mėnesių per metus jie garantuos Jums imtymumą. Tačiau renkantis visžalius augalus reikia atsižvltgi ir į tai, kad viskas priklauso nuo sodo situacijos, nes visa tai gali atrodyti ir niūriai.
Vasaros žaluma – lapus metančios gyvatvorės saugos nuo nepageidaujamų žvolgsnių tik sezono metu, žiemą ji tokios funkcijos neatliks, tačiau pliusas tas, kad žiemą ji neužstos namui šviesos, kurios žiemos metu taip trūksta.
Laikina – gyvatvorės iš aukštų vienmečių ar daugiamečių augalų suteikia laikiną apsaugą. Taip vieta pasisėdėjimams vasarą bus uždara, o pavasarį ir žiemą atvira. Pliusas, kad tokia gyvatvorė nespės nusibosti, nes augalus kas met galima pakeisti kitais.
Koloniniai specialiai formuojami vaismedžai – vaismedžių kordonai
Vaismedžių pageidauja dauguma sodo savininkų, tačiau dažnai paprastoms, obelims ar kriaušėms tiesiog neužtenka vietos. Tačiau paskyrus laiko ir jėgų koloniniams vaismedžiams, kuriuos galima suformuoti kaip tvorą, šį norą turėti sodą puikiai galima įgyvendinti ir tuo pačiu sukurti žalią natūralią užtvarą nuo nepageidaujamų žvigsnių. Žinoma tai reikalauja priežiūros, tačiau rūpinimas vaismedžių užtvara gali tapti savotišku hobiu.
Rožių gyvatvorės
netgi rožės tinka suformuoti apsaugai nuo nepageidaujamų žvilgsnių sode. Žinoma šis neapsakomo grožio augalas turi ir privalumų ir trūkumų. Pagrindinis minusas tas, kad tokia užtvara reikalaus nemažai priežiūros ir žinių, kurios reikalingos, kad tinkamai galėtumėte prižiūrėti šį grožį. Mažiau prižiūros reikalaus jeigu teisingai pasiringsite rožių veisles.
Vijoklinės rožės – jeigu norite, kad rožių gyvatvorė užaugtų kiek įmanoma greičiau, vijoklinėms rožėms patartina įrengti kopėtėles, kuriomis jos galės lipti aukštyn. vaizdui sustiprinti po šiomis gražuolėmis galima pasodinti papildomą visžalių augalų gyvatvorėlę, kuri bus tarsi įrėminimas rožėms.
Duriančios – tam puikiai tinka erškėtrožių krūmai. Jie ne tik puikiai atrodo, bet turi didelę ekologinę vertę. Vienintelis minusas, kad tokia gyvatvorė bus su labai aštriai spygliais, tačiau iš to galima įžvelgti ir pliusą, tai padės apsisaugoti nuo nepageidaujamų svečių.
Apsaugos nuo žvilgsnių elementai pirmiausia yra funkcionalūs. Tai reiškia, kad pirmiausia jie turi apsaugoti nuo nepageidaujamų žvilgsnių į sodą ir nepageidaujamų vaizdų už jo. Juo mažesnis turimas sodo sklypelis, juo akivaizdesni bus apsaugos nuo žvilgsnių elementai. Šią savotišką problemą galima išspręsti dviem būdais. Bandyti neišvengiamą apsaugą įrngti kuo pragmatiškiau ir taupant vietą, o paskui bandyti ją paslėpti iš prieki pasodinus gražių, akį rėžiančių augalų. Arba įtraukti apsaugos nuo žvilgsnių elementus kaip patrauklų objektą.