Mažo sodo planavimas

Visi šiuolaikiniai statybiniai elementai keičiasi, ne tik techniniu ir architektūriniu požiūriu, bet tai pat jų pasirinkimas priklauso ir nuo skonio. Tiksliau dažniausiai elementų pasirinkimą nulemia asmeninis skonis, na ir vyraujanti tuometinė „mada“. Taip atsitinka net ir su augalais sode, jų pasirinkimą kaip ir kitų elementų nulemia asmeninis skonis ir vyraujanti laiko dvasia.

Žinoma ne visuomet nugali tik nauji ir „madingi“ augalai ir medžiagos, vis dažniau žmonės turi savo tvirtą nuomonę, ko jiems reikia ir ko jie nori. Tad kartais nutinka ir taip, kas buvo užmiršta, atgimsta ir suspindi naujomis spalvomis mūsų sode. Žinoma, tai gerai, nes taip gimsta individualumas ir autentiškumas, kuris yra paklausesnis negu bet kada.

Mūsų sodai tampa vis mažesni, o šalia jų esančios gyvenamosios patalpos vis didesnės. Taigi proporcijos tarp vidinės ir išorinės erdvės ryškiai pasistumia ir santykinai nedidelė išorinė erdvė labai priartėja prie vidaus. Todėl reikia labai tikslaus planavimo, apgalvoto plano ir užtikrinto stiliaus pojūčio, kad būtų galima tą mažytį sodą paversti aktyvia gyvenamąja erdve po atviru dangumi.

Tarp daugybės vyraujančių stilių (apie juos papasakosiu vėliau) galima greitai pasimesti ir prarasti orientaciją. Ypač mažuose soduose reikia siekti surasti optimalų ryšį, tarp to, kas dekoratyvu ir to, kas praktiška. Vis dėl to, gerai apgalvojus ir nuosekliai viską sudėliojus, nereikia daug pastangų, kad ir mažiausioje erdvėje būtų sukurtas tobulas sodas.

img_4884crop2.jpg

Gražiausias sodo stilius, kokį tik galima sukurti, yra toks, kuriame Jūs galite atrasti patys save. Atsižvelgdami į keletą pagrindinių principų, kaip reikia elgtis mažose erdvėse, be didelių sunkumų įgyvendinsite savo svajones apie rojaus kampelį net ir nedidelėje keliolikos kvadratinių metrų erdvėje.

Į ką svarbiausia atsižvelgti planuojant mažą sodą:

  • Plokštumų planavimas:

lrg_small_garden1_01.jpg

kokia jauki ir subalansuota bus Jūsų sodo erdvė ir kokio dydžio ji Jums atrodys, priklauso nuo gero plokštumų išplanavimo. Kuo mažesnė erdvė, tuo rūpestingiau reikia numatyti formų, plokštumų ir aukščių santykį. Sodas yra trijų dimensijų erdvė, tad visada turime galimybę sodą optiškai padidinti. Medžiagų ir augalų pasirinkimas čia glaudžiai susijęs su plokštumų planavimu. Priklausomai nuo pasirinktos medžiagos, išvaizdos ir kokybės toje pačioje erdvėje galima sukurti visiškai skirtingus sodo variantus.

  • Plokštumų dalijimas tiesiomis linijomis:

small-garden-design.jpg

simetrija ir tiesios linijos suteikia ramybės ir pusiausvyros pojūtį. Kuo mažesnis sodas, tuo svarbiau išlaikyti aiškias formas ir struktūras.  Kuo paprastesnės sodo formos ir kuo daugiau tiesių linijų jame vyrauja, tuo daugiau galimybių pakeisti visą vaizdą naudojant augalus, vazonus ir dekoracijas. Tą pačią erdvę kaskart galima pateikti naujai.

  • Lūžiai:

pro-6-small-4.jpg

sodo plokštumų dalijimas neišvengiamai priklauso nuo sklypo dydžio. Kuo mažesnė turima erdvė, tuo labiau apgalvota turi būti formų kalba. Kaip jau žinome mažiems sodams puikiai tinka geometrinės figūris ir simetiškos linijos, tačiau jeigu jų per daug, sodas gali pasirodyti per liūdnas, per griežtas ir nuobodus. Priklausomai nuo individualios sklypo formos galite būtent laužydami formas sukurti įdomius ir nuotaikingus reginius sode.

  • Stiliaus pojūtis:

959d1fe944e957589892208729e70d4a21.jpg

Greta plokštumų dalijimo – tai yra erdvės padalijimo sprendimo, linijų išvedimo ir proporcijų būtent asmeninis stiliaus pojūtis ir su juo susijęs medžiagų ir augalų pasirinkimas geriausiai nulemia visą sodo išvaizdą.

Tai gi, vos keliuose kvadratiniuose metruose galima sukurti modernaus ar klasikinio sodo interpretaciją, tereikia viską rūpestingai ir optimaliai išdėlioti.