Vejos priežiūra pavasarį

synlawn-sf351-closeup-of-yard_full.jpeg

Kad veja būtų graži ir vešli ją prižiūrėti reikia nuolat, tačiau daugiausia priežiūros visgi tenka pavasarį. Pavasarį veją reikia tarsi prikelti, nes nuo to kiek pastangų įdėsite šiuo metų laiku, priklausys tolimesnė vejos būklė.

 Pirmas darbas kurį turite atlikti sniegui nutirpus ir pradžiūvus viršutiniam dirvos sluoksniui, tai sanitarinis vejos valymas. Tai reikia tiesiog su vėduokliniu grėbliu pagrėbti veją, kad nusigrėbtų likę lapai, nupjauta veja, nukritę šakelės. Taip pat tokiu būdu Jūs pakialete sugulusią veją nuo žemės.

Tada reikia veją aeruoti. Aeravimo metu oras paduodamas vejos šaknims, taip veja geriau auga, geriau įsišaknija, tampa atsparesnė mindymams, ligoms. Geriau praleidžiamas vanduo. Aeruojama mechininiais arba mechanizuotais įrenginiais. Pats paprasčiausias aeravimo būdas tai žemės badymas su sodo šakėmis, tačiau tai daryti galite tik tada jeigu vejos plotas yra nedidelis, nes reikia padaryti 200 durių 10 cm gylyje į vieną kvadratinį metrą.

Vėliau veja kalkinama dolomitmilčiais (50g/kv.m) ir tręšiama kompleksinėmis vejų trąšomis (30g/kv.m). Jeigu vejos paviršiuje pastebėjote pelėsio veją reikia nupurkšti boro rūkštimi, vario sulfatu.

Kartais būna, kad po žiemos veja vietomis išretėjusi arba išrudusi, iššalusi, tose vietose reikia įterpti vejos sėklų. Sekantis etapas, vejos mulčavimas, kuris padeda išlyginti nedidelius nelygumus, uždengia apnuogintas šaknis, skatina šaknijimąsi, padidina humusingą dirvos sluoksnį, didina dirvožemio pralaidumą ir poringumą. Mulčą reikia ruošti iš durpių, derlingos žemės ir smėlio atsižvelgiant į dirvožemio tipą. Mulčas beriamas tiesiog ant vejos ir paskleidžiamas grėbliu.  Po mulčavimo geriausia veją suvoluoti, tačiau jeigu to nepadarysite nieko blogo nenutiks.

Pavasarį neskubėkite vejos pjauti, pirmą kartą pjaukite, kai veja pasieks bent 10 cm aukštį ir tik žolės viršūnėles, taip veja geriau įsišaknys.

Jei tinkamai pasirūpinsite veja pavasarį ji bus kur kas dekoratyvesnė, atsparesnė ir vešlesnė.