Kodėl vejoje auga grybai?

Kas met dažnai sulaukiame klausimų dėl vejos problemų. Vienas iš pagrindinių – kodėl mano vejoje auga grybai? Tad apžvelkime keletą pagrindinių veiksnių, kurie lemia grybų atsiradimą.

Tai gi, kodėl vejoje auga grybai?

Vejos grybai yra bendra kraštovaizdžio problema. Daugeliui žmonių, kurie turi ar nori turėti gražią nepriekaištingą veją grybų atsiradimas joje gali būti visiškai nepageidaujamas dalykas. Tačiau grybų vejoje problema gali būti arba labai lengvai išsprendžiama arba visiškai kietas riešutėlis, kuris kartais gali būti labai sunkiai išsprendžiamas arba išvis neišsprendžiamas.

Tačiau būtinai reikia paminėti, jog grybai nėra vejos liga. Nors grybai vejoje gali atrodyti negražiai, jie iš tikrųjų yra naudingi vejai. Didžioji vejos grybų šaknų sistema padeda dirvožemiui išlaikyti vandenį, o vejos grybai taip pat padeda suskaidyti organines medžiagas, kurios padeda vejoms pridėti maistines medžiagas. Tai gi, nors grybai ir neprideda grožio vejai, tačiau jų nebūtina iškart naikinti ir šalinti, vienas iš varinatų juos tiesiog ten palikti 🙂

Dažniausios grybų augimo priežastys:

Pirmas dalykas, kurį reikia suprasti, yra tai, kas sukelia grybų augimą vejoje. Vejos grybai yra grybelis, kuris padeda atskleisti išsiskaidžiusią organinę medžiagą dirvožemyje. Deja, vidutiniame kieme yra daug organinių medžiagų nykimo šaltinių, tokių kaip: gyvūnų atliekos, medienos atliekos dirvožemyje, nuolat mulčiuojama veja ankstesne nupjauta žole gali puikiai maitinti vejos grybus.

Kitas dalykas, kurį reikia apžvelgti, yra tai, kodėl grybai auga būtent Jūsų vejoje. Patikrinkite savo vejos būklę. Vejos grybai labai mėgsta drėgną, šešėliuotą ir organinėmis atliekomis turtingą dirvožemį. Ar įmanoma, kad turite drenažo problemą, kuri prisideda prie vejos grybų problemos? Ar Jūsų dirvožemis turtingas ir pilnas organinių atliekų, kurios turėtų būti pašalintos? Ar Jūsų kiemas yra pastoviame šešėlyje?

Kaip gi išprašyti grybus iš vejos?

Paprasčiausias atsakymas būtų – reikia pašalinti problemas, kurios yra Jūsų sklype arba dirvožemyje. Tačiau tai padaryti kartais gali būti pakankamai sudėtinga.

  1. Jeigu veja per šlapia – gal būt yra būdas, kaip galite sumažinti drėgmę. Jeigu laistote gal būt tai daryti reikėtų mažiau arba įrengti vejos drenažo sistemą, kuri padės kontroliuoti drėgmę.
  2. Jeigu pjaudami žolę nuolat mulčiuojate turite nustoti tai daryti. Tai padės sumažinti išsiplaunančią organinę medžiagą, kuri skatina grybų augimą.
  3. Jei sklypas yra labai pavėsingas, gal būt yra galimybė pragenėti medžius, kad į kiemą patektų kuo daugiau saulės šviesos.
  4. Galima veją purškti fungicidais, tačiau jie neišpręs problemos visiškai ir nepašalins priežasčių, dėl kurių jie auga būtent Jūsų vejoje, todėl grybai ( po purškimo) tiesiog – grįš.
  5. Keisti dirvožemį – dažna grybų augimo priežastis gyvūnų ar medienos liekanos dirvožemyje. Joms pūvant ir yrant susidaro puikios sąlygos grybų augimui. Vienintelis šios priežasties sprendimas iškasti esantį gruntą ir užvešti naują, švarų, kuriame nebūtų šių veiksnių. Tačiau tai investicijų reikalaujantis būdas, nes šių liekanų gali būti ir gilesniuose sluoksniuose. Tada iškasinėti reiktų tikrai nemažai dirvožemio.
  6. Galima bandyti grybus “ravėti” arba kasdien reguliariai pjauti veją, kad jie nespėtų užaugti ir negadintų vaizdo. Tam į pagalbą puikiai tinka vejos pjovimo robotas nuolat reguliariai pjaunantis veją.

Kai atsakysite į klausimą, kodėl grybai auga mano vejoje, galite galvoti kaip juos pašalinti. Tačiau būtina atsiminti, kad grybų augimas vejoje nereiškia, kad veja serga ir tuoj pat būtina imtis priemonių jiems naikinti.